Lečenje bolesti kičme u banjama Srbije

Na severu Srbije terapije tretiranja bolesti kičme izvode se u Banji Kanjiži, Banji Junaković, Banji Vrdnik i Banji Rusandi.
  • Banja Kanjiža u svojoj Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju leči stanja posle operacije kičmenog stuba. Ova banja smeštena je na severu Srbije, tačnije na desnoj obali Tise i udaljena je 40 km od Subotice. 
  • Banja Junaković, takođe tretira stanja posle operacije kičmenog stuba, a nalazi se u severozapadu Srbije, 4 km od Apatina. 
  • Banja Vrdnik, na južnoj padini Fruške gore, zbog visoke koncentracije ozona u vazduhu proglašena je za klimatsko mesto, a u njenoj Specijalnoj bolnici za rehablitaciju „Termal“ leče se postoperativna i posttraumatska stanja. 
  • Banja Rusanda, smeštena je uz istoimeno jezero, a lekovito blato ove banje spada u najkvalitetnije peloide Srbije. U Banji Rusandi takođe se leče diskopatija ( poremećaj rada diska ili diskova koji se nalaze između pršljenova i prihvataju na sebe deo opterećenja koji trpi kičma) i lumboišialgija tj. oboljenje koje nastaje oštećenjem kičmenih korenova. 
U centralnoj Srbiji lečenjem bolesti kičmenog stuba bave se Palanački Kiseljak, Selters Banja, Ribarska Banja, Jošanička Banja i Ovčar Banja.
  • Palanački Kiseljak, banja u blizini Smedervske Palanke, terapijski tretira oštećenja kičmenog stuba.
  • Selters Banja, nalazi se u podnužju planine Kosmaj, kod Mladenovca. Pogodna je za lečenje degenerativnih i zapaljenskih oboljenja kičmenog stuba kao i posttraumatskih stanja.
  • Ribarska Banja smeštena je u kotlini Ribarske reke, na obroncima planine Jastrebac. Smatraju je centrom medicinskog banjskog lečenja, a kada su u pitanju bolesti kičme.
  • Jošanička Banja nalazi se na obroncima Kopaonika, u dolini reke Jošanice. U medicinskom centru ove banje leče se lumbago i išijas kao i degenerativna oboljenja kičme. 
Na istoku Srbije lečenje oboljenja kičme sprovode se u Gamzigradskoj i Sokobanji, mada ni u jednoj ni u drugoj banji lečenje bolesti kičme nije na prvom mestu u medicinskoj ponudi. 
  • U Gamzigradskoj banji tretiraju se neka posttraumatska stanja, dok se u Sokobanji leči išijas, kao i stanja posle povreda.
Na jugu Srbije više banja nudi medicinski program za one sa oboljenjima kičmenog stuba. To su Bujanovačka Banja, Vranjska Banja, Novopazarska Banja, Sijarinska Banja, Lukovska Banja i Niška Banja.
  • Novopazarska Banja okružena je obroncima tri planine: Golije, Rogozne i Kopaonika. Pogoduje lečenju išijasa i sportiskih povreda i povreda kičmenog stuba. 
Nega kičmenog stuba i terapije koje umanjuju tegobe sastavni su deo ponuda, navedenih banja, kada je kičma u pitanju. Blagotvorno dejstvo ovih prirodnih terapija na kičmeni stub, razlog je posećivanja banja u želji da se problemi umanje, ako već nije moguće potpuno ih otkloniti.

Preuzeto sa stranice: http://banjeusrbiji.com/banje-za-kicmu/



Нема коментара:

Постави коментар